سوالات قبل از انجام عمل جراحی زانو

 1. میزان موفقیت در عمل جراحی زانو چقدر می باشد؟

نباید میزان موفقیت عمل جراحی زانو را کم در نظر بگیریم ،به عنوان مثال بگوییم 80 یا 90 درصد احتمال موفقیت وجود دارد ،بلکه باید ببینم به کدام یک از سه سوال زیر جواب “بله” خواهیم داد:

 1. بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو چه مدت باید استراحت کنم؟

باید ابتدا به شما بگوییم که بدن هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت می باشد پس زمانی که شما باید صبر کنید تا به فعالیت های روزمره خود برگردید بستگی به شرایط خود شما دارد. هرچند که معمولا تا در ابتدا بعد از عمل باید از واکر و یا عصای زیر بقل استفاده کنید. و پس از آن با اجازه جراح خود با استفاده از یک عصای معمولی می توانید به فعالیت بپردازید. و برای انجام فعالیت های روزمره خود مانند سابق حداقل باید سه ماه منتظر بمانید

 1. بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو می توانم به خانه بروم و یا باید به یک مرکز توانبخشی بروم؟

     بستگی دارد، بیشتر بیماران بعد ازعمل تعویض مفصل زانو به خانه می روند. ولی بعضی از آن ها نیز به مرکز توانبخشی می روند. در این مراکز به بیماران کمک می شود تا توانایی های لازم برای بازگشت به شرایط موردقبول بعد از عمل جراحی زانو را بدست بیاورند و سپس به خانه مراجعه کنند که در گرفتن این تصمیم عوامل زیادی مانند خانواده و یا دوستانی که بتوانند به شما برای انجام فعالیت های روزانه کمک کنند و یا محیط خانه و شرایط آن دخیل می باشند. وضعیتی که بعد از عمل جراحی زانو باید داشته باشید توسط یک متخصص فیزوتراپی و تیم پزشکی شما تعیین میشود.

 1. چه زمانی می توانم رانندگی کنم؟

اگر پای راست خود را عمل کرده باشید حداقل تا یک ماه نمی توانید رانندگی کنید و بعد از آن اگر احساس ناراحتی در پای خود نداشتید می توانید رانندگی کنید. و اگر پای چپ خود را عمل کرده باشید و ماشین شما اتوماتیک بود و احساس ناراحتی در پای خود نمی کردید می توانید رانندگی کنید. اگر از مواد مخدر استفاده می کنید به هیچ عنوان رانندگی نکنید.

بیشتر جراحان تا هنگامی که بعد از4 گذشت 4یا 6 هفته  از عمل جراحی بررسی نکنند این اجازه به بیمار نمی دهند.

 1. چه زمانی می توانم به مسافرت بروم؟

معمولا به محض آنکه احساس راحتی در پای خود داشتید می توانید به مسافرت بروید. و برای جلوگیری از لخته شد خون توصیه می شود هنگام سفرهای طولانی هر یک ساعت جهت انجام فعالیت های کششی و کمی قدم زدن از جای خود بلند شوید.

 1. چه زمانی می توانم به سرکار برگردم؟

بستگی به کار شما دارد، اگر کار شما جزء مشاغل کم تحرک باشد معمولا بعد از یک ماه می توانید به محل کار خود باز گردید و اگر جزء مشاغل پرتحرک باشد حداقل باید 3 ماه برای بازگشت به محل کار خود منتظر بمانید.

سوالات متداول جراحی زانو-دکتر جعفر رضازده
سوالات متداول جراحی زانو-دکتر جعفر رضازده
 1. بعد از جراحی زانو مجاز به انجام چه فعالیت هایی می باشم؟

شما ممکن است به مجاز به انجام اکثر فعالیت های خود مانند پیاده روی، باغبانی و … باشید. و فعالیت هایی که به شما در افزایش قدرت و بهیود سطح حرکتی کمک میکند مانند شنا و دوچرخه ثابت پیشنهاد می شود. همچنین از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سنگین مانند تنیس باید خودداری کنید.

 1. چه میزان ممکن است بعد از انجام عمل جراحی زانو دوباره احتیاج به عمل داشته باشم؟

این موضوع در بیماران مختلف متفاومت می باشد، به طور معمول میزان نیاز به جراحی مجدد به ازای هر سال 1 درصد می باشد به عنوان مثال بعد از گذشت 10 سال از انجام جراحی به احتمال 90 درصد شما نیاز انجام هیچگونه جراحی مجددی نخواهید داشت.

سوالات پس از انجام جراحی ( هنگام حضور در بیمارستان )

 1. چه زمانی می توانم استحمام کنم؟

در صورتی که وسیله ایی در محل زخم شما نباشد به طور معمول می توانید بعد از سه روز استحمام کنید. هر چند سعی کنید به وسیله یک روکش پلاستیکی محل زخم را بپوشایند و در صورت خیس شدن محل زخم آن را خشک کنید.

 1. چه زمانی می توانم پای خود را به صورت کامل درون آب فرو ببرم؟

تقریبا 2 هفته بعد از عمل برای فرو بردن پای خود درون آب باید صبر کنید.  بعد از 3 یا 4 روز پس از عمل بخیه ها کشیده می شوند و پس از التیام زخم شما می توانید پای خود را درون آب فرو ببرید.

 1. چه زمانی باید از ایموبلایزر ( نوعی زانو بند ) استفاده کنم؟ وچه زمانی می توانم دیگر از آن استفاده نکنم؟

در روزهای اول بعد از جراحی معمولا از ایموبلایزر در طول شب و یا هنگام راه رفتن استفاده می شود. و شما تا هنگامی که بتوانید پای خود را بدون هیچ کمکی راست کرده و بالا بیاورید باید از آن استفاده کنید. بیشتر بیماران یک هفته بعد از جراحی ایموبلایز خود را کنار می گذارند ولی می توانید برای احساس راحتی از آن شب ها هنگام خواب استفاده کنید.

 1. هر چند وقت یک بار باید از دستگاه CPM ( نوعی دستگاه در فیزوتراپی که عملکرد مفصل را بهبود می بخشد ) استفاده کنم؟

اگر برای شما استفاده از دستگاه CPM تجویز شود معمولا بعد از عمل جراحی و روزی 8 ساعت باید از آن استفاده کنید. و میزان خم شدن زانوی شما به مراتب بیشتر خواهد شد و همچین برنامه مورد استفاده برای هر بیمار کاملا متفاوت است.

 1. چه مدت باید از بانداژ محل زخم استفاده کنم؟

معمولا تا یک هفته بعد از عمل جراحی از بانداژ بر روی محل زخم استفاده می شود که روزانه بانداژ را  با  استفاده از گاز استریل خشک و جدید، تعویض میکنند. و بیماران پس از این مدت جهت جلوگیری از تماس محل زخم با لباس و یا ایموبلایزر احساس ناراحتی کرده و از بانداژ استفاده میکنند.

 1. چه زمانی بخیه ها را میتوانم بکشم؟

تا 10 روز پس از عمل توسط پزشک و یا یک پرستار مجرب اگر در خانه اقامت داشته باشید بخیه ها کشیده  می شوند. و گاهی اوقات نیز بخیه ها جذبی بوده و نیازی به جدا شدن از بدن ندارند.

سوالات بعد از انجام جراحی تعویض مفصل زانو ( مرخص شدن از بیمارستان)

 1. تا چه زمانی بعد از جراحی زانو می توان از داروهای ضد درد استفاده کنم؟

استفاده از داروهای ضد درد بعد از عمل جراحی غیرمعمول نیست و ممکن است تا 3 ماه بعد از جراحی از مسکن های قوی استفاده کنید. بعضی از بیماران استفاده از مسکن های قوی می توانند قطع کنند و به جای آن از مسکن های معمولی تری مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنند.

 1. تا چه زمانی باید از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنم؟

این داروها را به صورت قرص و یا تزریقی برای شما مورد استفاده قرار میگیرند که هدف از آن جلوگیری از لخته شدن خون و التهاب ورید ها می باشد، پزشک شما قبل از ترک بیمارستان بر اساس سوابق پزشکی و نتایج آزمایش های گرفته شده یک برنامه دارویی برای شما تنظیم میکند.

 1. چه زمانی می توانم الکل بخورم؟

اگر از داروهای رقیق کننده خون و یا مسکن ها استفاده می کنید نباید از الکل استفاده کنید. در غیر اینصورت در حد اعتدال بسته به نظر خودتان می توانید مصرف کنید.

 1. چه مدت باید از مکمل های حاوی آهن استفاده کنم؟

4 هفته استفاده از مکمل های آهن بعد از جراحی جهت تجدید میزان آهن خون شما و خون سازی معمولا کافی می باشد.

 1. پای خود را باید به چه حالت و وضعیتی قرار دهم؟

شما باید هر روز زمانی و برای خم و راست کردن زانو خود زمان بگذارید، و هر 15 یا 30 دقیقه وضعیت پاهای خود را تغییر دهید. از قرار دادن بالشت زیر زانوی خود اجتناب کنید. یک بالشت با ارتفاع کم زیر مچ پا قرار دهید این کار هم به راست شدن پای شما کمک می کند و همچنین از انقباض پای شما جلوگیری میکند.

 1. آیا می توانم از کمپرس سرد و یا گرم استفاده کنم؟

در ابتدا، جهت کم کردن ورم توصیه می شود که از کمپرس سرد مانند یخ استفاده کنید. بعد از چند هفته ممکن است از کمپرس گرم استفاده کنید بسته به خودتان دارد که کدام تاثیرگذاری بیشتری بر روی شما دارد.

 1. تا چه زمانی باید از جواب های مخصوص استفاده کنم؟

بعد از آنکه به منزل مراجعه کردید ممکن است بخواهید جوراب را در بیاورید، مچ پای خود را مشاهده کنید ببنید آیا متورم می شود. اگر این اتفاق افتاد تا هنگاهی که مچ پای شما به حالت طبیعی قبل از عمل جراحی بازگردد باید از جوراب مخصوص استفاده کنید. همچین پیشنهاد می شود هنگام استفاده از ماشین و یا هواپیما از جوراب استفاده کنید.

 1. آیا می توانم از پله ها بالا و پایین بروم؟

بله، در ابتدا هنگام بالا رفتن از پله ها باید از پای خود که مورد عمل قرار نگرفته استفاده کنید و هنگام پایین آمدن از پایی که عمل شده استفاده کنید. تا قدرت پای شما مانند سابق شده و بتوانید پای خود را مانند قبل حرکت دهید که معمولا چند ماه زمان می برد.

 1. آیا به فیزیوتراپی احتیاج دارم؟

بله، فیزیثوتراپی نقش بسیار مهمی بهبودی شما دارد. بعد عمل و هنگامی از بیمارستان مرخص شده و به خانه رفتید ممکن متخصص فیزیوتراپی هفته ایی 2 تا 3 بار به خانه شما بیاید و در انجام حرکات ورزشی کمک کند. همچنین یک سری تمرینات به شما بدهد که به تنهایی انجام بدهید همچنین استفاده از استخر و دوچرخه ثابت نیز می تواند به شما در بازیابی توان خود بعد از عمل کمک کند.و انجام این تمرینات حتی بعد از آنکه بهبود یافتید نیز بلامانع می باشد.

 1. چه زمانی می توانم فعالیت های جنسی خود را شروع کنم؟

به محض آنکه احساس راحتی داشتید و هیچگونه احساس ناراحتی در پای خود نداشتید.

 نگرانی های بعد از عمل

 1. احساس افسردگی میکنم، آیا این موضوع طبیعی؟

احساس افسردگی بعد از عمل تعویض مفصل زانو عادی نمی باشد. که ممکن است علت آن مختلف باشد، مانند: کم شدن تحرک، احساس ناراحتی، وابستگی برای انجام کارها به دیگران و یا حتی اثرات جانبی داروهایی که مصرف میکنید. که این احساس معمولا پس از بازگشت به زندگی عادی برطرف خواهد شد. ولی اگر این افسردگی شدید بود حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید.

 1. به بی خوابی دچار شدم، این موضوع طبیعی است؟ چه کاری باید بکنم؟

این موضوع پس از جراحی تعویض مفصل زانو شایع بوده، واز داروهایی مانند بنادریل و ملاتونین ممکن است موثر باشد. ولی در صورت ادامه پیدا کردن و یا جدی بودن آن باید به پزشک مراجعه کنید.

 1. یبوست دارم، چیکار باید بکنم؟

این موضوع بعد از عمل تعویض مفصل زانو شایع می باشد که علت آن استفاده از داروهای مسکن می باشد. و استفاده از نرم کننده های مدفوع ( مانند Colace ) مورد استفاده قرار میگیرد. و در موارد شدید تر از شیاف و داروهای دیگر استفاده می شود.

نگرانی های بعد از عمل جراحی زانو( دراز مدت )

 1. میزان دامنه حرکتی پای من باید چه میزانی باشد؟

بیشتر مردم برای حرکت بر روی سطح زمین زانوی خود را 70 درجه خم میکنند. که برای بالا رفتن از پله این مقدار 90 درجه می باشد و پایین آمدن از پله ها 100 درجه زانوی خود را خم می کنند، و 105 درجه برای بلند شدن از روی یک صندلی کم ارتفاع. و برای حرکت و ایستادن نرمال هنگامی که زانوی خود را کاملا راست کرده اید این مقدار باید به 10 درجه برسد.

 1. بعد از 6 ماه از زمان عمل جراحی تعویض مفصل زانو دامنه حرکتی من باید چه مقدار باشد؟ بعد از 1 سال چطور؟

برای هر بیمار این میزان متفاوت می باشد، که به زمان سپری شده بعد از عمل شما بستگی دارد. بیشتر بیماران بعد از یک سال به دامنه حرکتی 115 درجه می رسند که ممکن است برای بعضی از بیماران ایم موضوع زوتر اتفاق بیافتد و یا بعضی دیگر به زمان بیشتری احتیاج داشته باشند.

 1. احساس میکنم که پای من بلندتر شده، این اتفاق ممکن است؟

در بیشتر موارد طول پا تغییری نخواهد داشت، ولی در بعضی از موارد که پا بلندتر می شود علت آن خم بودن قابل توجه زانوها ( حالت کمانی داشتن ) قبل از عمل می باشد که بعد از عمل برطرف شده و پا صاف می شود. در ابتدا ممکن است احساس عجیبی داشته باشید ولی معمولا بعد از مدتی عادت می کنید. در غیر اینصورت باید از کفش های مخصوص در پای دیگر برای از بین بردن این حس استفاده کنید.

 1. آیا هنگام ورزش می توانم از وزنه استفاده کنم؟

معمولا از وزنه در دو ماه ابتدایی بعد از عمل استفاده نمی شود. شاید فیزوتراپیست شما در برنامه تمرینی از وزنه استفاده کند که وزنه هایی سبک می باشد که معولا بین 1.5 کیلوگرم تا 2.5 کیلوگرم می باشد.

 1. آیا هنگام عبور از گیت بازرسی فرودگاه به مشکل می خورم؟ و آیا به گواهی پزشک نیاز دارم؟

به احتمال زیاد هنگام عبور از گیت بازرسی فرودگاه باعث به صدا درآمدن زنگ هشدار می شوید که علت آن فلزی بودن جنس پروتزهای به کار رفته در پای شما می باشد لباس راحتی بپوشید تا بتوانید محل زخم جراحی خود را به مامور فرودگاه نشان دهید و به او بگویید که عمل تعویض مفصل داشته اید. داشتن گواهی از فیزوتراپیست یا پزشک کمکی به شما نخواهد کرد.

 1. آیا قبل از مراجعه به دندانپزشکی یا انجام یک عمل پزشکی تهاجمی باید آنتی بیوتیک مصرف کنم؟

بله، بعد از اولین ملاقات با پزشک به شما یک معرفی نامه با جزئیات داده خواهد شد که تا بعد از 6 ماه از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو از جرمگیری دندان و یا هر عمل پزشکی غیر ضروری دیگر خودداری کنید.

 1. آیا می توانم زانو بزنم؟

بعد از گذشت چندماه شما شاید بخواهید که زانو بزنید و زانو زدن باعث ایجاد درد و ناراحتی کنید. که این درد و ناراحتی علت آن محل زخم شما می باشد و زانو زدن هیچ آسیبی به پروتزهای تعویض مفصل شما نمی زند. کم کم شما توانایی زانو زدن را بدست خواهید آورد ولی سعی کنید همیشه زیر زانوی خود یک پد نرم قرار دهید

 1. آیا می توانم برف بازی کنم و از روی تپه با سورتمه سر بخورم؟

خود این عمل خطری ندارد ولی یک شرایط پر ریسک شامل افتادن و یا برخورد به سایرین می باشد. پس باید به جد نکات ایمنی رعایت کنید. تا حادثه ایی برای شما رخ ندهد.

جراحی زانو با دکتر جعفر رضازاده
جراحی زانو با دکتر جعفر رضازاده
 1. هر چند وقت یکبار باید به جراح زانو خود مراجعه کنم؟

این قرارهای ملاقات معمولا بعد از عمل جراحی زانو و به فواصل

پس از عمل جراحی زانو توصیه می شود. در این ملاقات ها ثبات پروتزها و به خصوص سطح پلاستیکی پروتزها مورد بررسی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *